Aktuality

Návštěva Městské knihovny Hostinné

V rámci projektu čtenářské pregramostnosti jsme ve čtvrtek 29.2.2024 zavítali na návštěvu do místní knihovny. Přivítala nás usměvavá paní knihovnice a začala děti seznamovat s knihami pro děti. Ty měly poté možnost si knihy prohlédnout a také poslechnout pohádky čtené paní knihovnicí. Paní knihovnice zaujala děti příběhem "O Motýlkovi a Housence", které dokonce mohli pohybovat částmi těla a vystrkovat svou hlavu ze stránky knihy ven. To děti bavilo nejvíce, ale také úkoly, které měla paní knihovnice připraveny na magnetické tabuli. V knihovně se nám tak líbilo, že jsme zapomněli, že už je čas na oběd. Rychle jsme pelášili do školky. Knihy nás moc baví.

Děkujeme za krásné dopoledne paní knihovnici.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Divadelní představení Perníková chaloupka

Všichni známe příběh o dvou hodných dětech, které zabloudí v lese, najdou perníkovou chaloupku a uvíznou v zajetí zlé Ježibaby a Ježidědka. A byla Ježibaba skutečně zlá? Jak by se líbilo vám, kdyby kolemjdoucí začali okusovat váš dům? Ale bylo to skutečně tak? O tom jsme se přesvědčili ve středu 28. 2. 2024 v Mateřské škole Hasičská, která nás pozvala na divadlo. Pohádka s krásnými a netradičními maňásky se dětem velmi líbila, její netradiční pojetí také a již nyní se těšíme na nová divadelní představení.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


1. Reprezentační ples Mateřské školy Hostinné 

První krásný a slavnostní ples Mateřské školy Hostinné jsme si užili ve školce v úterý 27. února 2024. Holčičky vypadaly jako princezny, všechny měly krásné šaty, některé s korunkami a závoji, kluci byli jako fešáci v košilích, vestičkách a většinou i s kravatou nebo motýlkem.

Po svačině jsme se všichni sešli v Národním Domě Hostinné. Ples jsme zahájili předtančením studentů Krkonošského Gymnázia a SOŠ Hostinné a "ledový taneček" na známou píseň z Ledového Království potěšil všechny.

Následovalo plesové veselí, promenády tříd ze všech tří mateřských škol Hostinné, kdy se děti mohly představit, a všichni tleskali. Po té na děti čekala hromada plesových úkolů, soutěží, malování na obličej a svěží občerstvení a krásný fotokoutek a také bohatá tombola.

Díky, že jste dětem pomohli s přípravou plesového oblečení.

Díky studentům 3. S a 3. O, a třídní učitelce paní Dřízhalové za pomoc.

Díky paní Dufkové za fotografie.

Za rok se těšíme opět ♥

Za kolektiv MŠ Hostinné Milana Ivaniš, DiS.


První masopustní průvod dětí z mateřských škol

Druhý únorový týden byl ve znamení masopustu. Děti se seznámily s lidovými zvyky a tradicemi a celý týden se nesl v duchu masopustního reje. Tanec, hry a soutěže zpestřily celý veselý týden. V úterý, dne 13. 2. 2024, se uskutečnil na závěr masopustního veselí, první masopustní průvod dětí ze všech tří mateřských škol Hostinné. Společně jsme se v masopustních maskách prošli městem až k Radniční Věži a zazpívali a zarecitovali paní starostce Dagmar Sahánkové. Ta nám na oplátku předala klíč k masopustní veselici. Děti potěšily svým zpěvem také obyvatele Pečovatelského Domu a vrátily se zpět na "základny".

Děkujeme všem za účast a těšíme se v pokračování tradice v dalším roce.

Za Kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Projekt "Rodiče s námi"

V naší mateřské škole klademe veliký důraz na to, aby se MŠ stala prostředím, které nebude blízké jen dětem, ale také jejich rodičům. Spolupráci s rodiči a jejich spoluúčast na životě, vzdělávání a dění MŠ považujeme za velmi důležitou k tomu, aby rodina i mateřská škola dítěti společně vytvářely harmonické prostředí. Snažíme se o to, aby rodiče vnímali mateřskou školu a její program nejen jako součást života dětí, ale také jako přirozenou součást života rodiny po dobu, kdy dítě do mateřské školy dochází. Děkujeme za zapojení se do Projektu "Rodiče s námi", byli jste prostě fantastičtí ♥

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Tříkrálový průvod městem

Motýlci, Housenky a Ptáčkové z MŠ Tyršovy sady, podnikli během tříkrálového týdne výpravu městem až k vánočnímu stromečku, kde si společně zazpívali písničku "MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM". Všem dětem děkujeme za krásný zážitek a další společnou akci náš všech.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Vánoční besídka s dílničkami pro rodiče a děti

V úterý 14. 12. 2023 se po poctivém nacvičování všech dětí konala vánoční besídka. Přestože jsme všichni pociťovali nervozitu, aby se nám vše podařilo podle představ, nakonec to vše dopadlo na jedničku, i když s menšími technickými problémy.

Jako první vystoupily děti z oddělení Motýlků, které si připravily divadelní představení o Josefu a Marii a krásné písničky. Poté přišly na řadu naši nejmenší z oddělení Housenek. Z obou vystoupení sálala nádherná vánoční atmosféra. Všichni rodiče byli na své ratolesti právem hrdí a všechna vystoupení sklidila potlesk. Po skončení besídky následovalo vánoční tvoření, kde si mohli rodiče s dětmi vyrobit andílky, kteří se všem moc povedli.

Věříme, že všem se tento den velmi líbil a naladil nás na nadcházející vánoční čas.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Výlet do vánoční ZOO

Výlet do vánoční zoo se velmi vyvedl. Přálo nám i sluníčko, které nás provázelo a krásně prohřálo celé dopoledne. Zažili jsme netradiční svačinku venku na čerstvém vzduchu, po níž jsme vykročili vstříc zážitkům. U zátoky tučňáků zdobili Motýlci i Housenky vánoční stromeček předem vyrobenými papírovými perníčky a u pavilonu plazů po nás zůstala velká přírodní ozdůbka z větviček, pomerančů a šípků. ZOO jsme prošli s nadšením, viděli jsme opičky, žirafy, gepardy, slony, rybky a spoustu dalších zvířátek. Měli jsme co vyprávět maminkám, tatínkům a sny o ZOO se nám zdály ještě dlouho.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Mikulášská nadílka

Naši školku navštívili Mikuláš s čertem a andělem. Děti jim zazpívaly písničky, zarecitovaly básničky a za odměnu si odnesly zaslouženou koledu. I přes počáteční napětí a obavy z příchodu čerta, jsme zvládli nadílku bez větších emocí a v příjemné atmosféře. Děkujeme firmě Model obaly za vyslání "Svaté trojice" z řad jejich zaměstnanců.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Marie Turková


Laskavec 2023

Happening #jsemlaskavec již čtvrtým rokem motivuje naše děti z MŠ A. Dvořáka, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. Na základě našich zkušeností a zpětné vazby od rodičů a vybraných obdarovaných, se potvrdilo, že "procvičování" laskavosti pomáhá zlepšovat spolupráci, vztahy i náladu nejen v našem kolektivu.

A co se v mládí naučíš, dál v životě jako když najdeš!

V letošním školním roce jsme vybrali Laskavost pro Dům s pečovatelskou službou zde v Hostinném. Milé babičky a dědečky potěšilo vystoupení třídy Motýlků a naše a rodičů laskavost všechny velmi zahřála u srdíčka a ne jedna slzička ukápla. Ještě jednou VELKÉ DÍKY, MÁ TO SMYSL.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Exotická návštěva

Tato návštěva nás a děti vnesla tak trochu do ZOO, ale s tím rozdílem, že exotická zvířátka přišla do školky na námi a ne my za nimi. S dětmi jsme si povídali, jaká jsou jejich nejoblíbenější zvířata a děti je mohly vyhledávat v encyklopedii. Poté již došlo na zkoumání a prohlížení živých zvířat, jejich krmení a popis. Kdo se nebál, mohl požádat o pohlazení a bližší kontakt.

Děkujeme za milou exotickou návštěvu a možnost dětem přiblížit život a chov tak vzácných zvířátek.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Čertoviny v MŠ

Čerti, čertice, ale i andílkové dnes ve školce zažili dopoledne plné zábavy při plnění úkolů čertice Rozumbrady a čerta Zbrklíka. Čertovská školka zažila adrenalinovou jízdu malých čertisek na matraci, poslouchala krásné čertovské básničky, fandila čertiskům při překonávání odvážné stezky kolem žhavých uhlíků, napjatě sledovala, jak si poradí s řešením rozumových rébusů a mnoha dalšími úkoly. Všechny děti byly nakonec uznány za hodné a dostaly odměnu i s potvrzením, že do pekla nepatří.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Marie Turková


Výšlap na Halloweenskou Hadí stezku v Rudníku

Na čtvrteční den, 2.11.2023 měly mít děti řádně odpočinuté a připravené nožičky ke každoročnímu výšlapu na Halloweenskou Hadí Stezku v Rudníku. Letos jsme šli všichni, Housenky i naši kamarádi Motýlci. Halloweenských dýní bylo na téměř kilometrové klikaté stezce velká spousta a závěrné posezení na úplném vrcholu, bylo odměnou. Ohromný pavouk hlídající stezku nás mile překvapil, trošku vystrašil. Děkujeme všem maminkám za přípravu batůžků a dětí na akci.

Děkujeme taktéž za milý dárek OÚ Rudník a všem za přípravu akce.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS


Halloween, aneb strašidlácké běsnění

"Strašidla, bubáci, Halloween"....ne všichni se strašidel bojí, ale Halloween v MŠ Hostinné opět proběhl velmi úspěšně. Dne 31.10.2023 jsme se opět po roce pečlivě připravili na další velmi oblíbenou strašidelnou bojovku.

Od 17.00 hodin byla připravena spousta tajných a strašidelných úkolů z dílny MŠ. Letos byly zapojeny do této akce všechny mateřské školy v Hostinném a tímto jim velmi děkujeme za jejich podporu. Děti si tak mohly s rodiči a kamarády projít strašidelný park, kde je vedla cesta za světýlkem a plnění úkolů, následně dále přejít do "MŠ Nad parkem", kde byla pro všechny připravena a nadekorována celá budova a taktéž tajuplné úkoly. Byli jsme velmi potěšeni za hojnou účast a srdečné poděkování za halloweenské občerstvení, vám rodičům, taktéž paní kuchařce a školnici.

Děkuji celému kolektivu MŠ za obrovské nasazení při přípravě této akce.

Jedno velké DĚKUJEME VŠEM a těšíme se opět za rok.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS


Ukázka výcviku policejního psa v MŠ

Dne 17. 10. 2023 navštívila naši mateřskou školu Policie ČR. Policejní psovod pan Martin Šimek se v rámci služby věnuje i prevenci a výcviku služebních psů. Navštěvuje právě mateřské a základní školy a dětem pak předvádí výcvik policejního psa v poslušnosti, zadržení a další dovednosti. Dále nám byla předvedena ukázka aportu, základní poslušnosti, odložení a agility, vyhledávání návykových látek a výbušnin. Ukázky se vždy setkávají s velkým zájmem dětí, které zahltí psovody všemožnými otázkami ohledně prevence. Děkujeme panu Šimkovi i za poučení dětí o možném nebezpečí při styku s cizím psem a radu, jak se v těchto situacích zachovat.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Roztančená školka

Dne 2. 10. 2023 se naše mateřská škola dala do pohybu, a to přímo tanečního. Děti se mohly těšit na 60 minutovou intenzivně tanečně - pohybovou lekci s moderní hudbou. Děti i učitelé si vyzkoušeli základy několika tanečních stylů, mimo jiné Zumbu, Happy Dance, Tabatu pro nejmenší (dětské posilování v intervalu), výrazový tanec, dynamické cvičení, balance workout, jógu, relaxaci a mnoho dalšího. Děti získaly nové dovednosti, měly radost z odvedené práce a užily si společnou zábavu na sluníčku a s dobrou hudbou.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Drakiáda aneb Vzhůru k oblakům

"Podzim začal, vítr fouká, přidali jste se k nám". K pokoukání i aktivnímu zúčastnění na drakiádě byli zváni všichni rodiče s dětmi. Start byl v 15.00 hodin na zahradě MŠ, kde na děti čekalo několik dračích úkolů, po té všichni účastníci kráčeli vzhůru po stopách úkolů a záhad až na kopec nad školku. Dobrá nálada, úsměv na tváři a vítr v kapse všechny doprovázel po celou dobu akce.

Dne 4. 10. 2023 se uskutečnila s naší MŠ "DRAKIÁDA". Draci všech barev, tvarů a velikostí se vznášeli na kopci Sybila nad Mateřskou školou A. Dvořáka. Děti si to užily a za účast byly odměněny "DRAČÍMI MEDAILEMI" a malým dráčkem, s ocáskem plným bonbónků.

Podzim v mateřské škole by jistě nebyl podzimem bez draků a dráčků a samozřejmě ani bez pouštění draků. Stalo se již tradicí organizovat pro děti a rodiče drakiádu. Nejlepšími pomocníky při přípravě drakiády jsou vždy děti, které se tak úžasně nadchnou a tolik těší, jak ostatním ukážou svého draka, který lítá nejvýše, taťku, co vyrobil draka úplně sám a malého brášku, co přijede s maminkou v kočárku a bude se jenom dívat. Nadšení dětí se vždy přenese i na rodiče, a tak máme jistotu, že účast dětí a rodičů bude vždy velká. Pak už potřebujeme jen pěkný, slunečný a hlavně větrný podzimní den, aby mohli draci lítat. Větřík se pěkně opíral do dráčků a ti se předháněli se svými kaskadérskými kousky před ostatními. Zatáčky, vruty a nebezpečné pády střemhlav dolů připomínaly leteckou akrobacii. Ráno v mateřské škole jsme ještě plni dojmů dráčky s dětmi kreslili, předškoláci procvičovali grafické cviky ruky při naznačení letu dráčka na pracovním listě.

Děkujeme všem za účast.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Září u "Motýlků"

Oddělení "Motýlků" v letošním roce navštěvuje 16 holčiček a 9 chlapců. Děti si během prvního měsíce školního roku zvykaly na nové kamarády - jak na dříve malé "Housenky", tak na nově příchozí. Děti se brzy zadaptovaly a společně si užívaly hry i řízené činnosti. Pro 14 předškoláků začala důležitá příprava na školu. Zahájili společně projekt "Předškolák" a s chutí se pustili do práce s pomocí nových pracovních "Úkolníčků". Celá třída "Motýlků" zahájila celoroční projekt "Příroda s námi, my s přírodou". Prvním počinkem bylo založení "Lisovníčků" na lisování rostlin a "Herbářů" na jejich ukládání.

Počasí nám přálo, a tak spousta činností probíhala venku- cvičení, komunikační kruhy, malování, procházky, hry na zahradě. První akcí školního roku byla pohádka v parku "Bob a Bobek"- "Cesta kolem světa" organizovaná místním DDM. Dále si děti měly možnost užít projektové dopoledne společně s oddělením "Housenek" - "Pojď si hrát, jsi náš kamarád".

Těšíme se na další společné zážitky a budeme se velmi snažit, aby děti chodily do školky rády a ze školky se jim domů nechtělo.

Za kolektiv Mateřské školy A. Dvořáka napsala Marta Imlaufová


Zahájení školního roku 2023/2024

Vážení rodiče,

začátek školního roku se nezadržitelně přiblížil a školní rok jsme zahájili na všech pracovištích v pátek 1. 9. 2023. Doufáme, že jste si užili krásné prázdniny. Velmi jsme se na Vás těšili.

Celý tým zaměstnanců Mateřské školy A. Dvořáka, Hostinné, byl připraven přivítat Vaše děti v naší školce "nad parkem". Tak jako každý rok, je tento den velkou událostí pro vaše děti a Vás, rodiče.

Během prázdnin proběhla v Mateřské škole řada úprav, rekonstrukce osvětlení v oddělení Housenek, výmalba chodeb a šaten dětí, také velký úklid celé MŠ a sanitární úklid kuchyně a skladů. Paní učitelky připravily třídy Motýlků a Housenek k jejich spokojenosti a k novému začátku vzdělávacích procesů a akcí.

Vstup do mateřské školy je významným přechodem mezi známým prostředím domova a novým prostředím vzdělávacích institucí. Dítě se vstupem do mateřské školy stává součástí širšího společenství, které na něj klade nové nároky a vyžaduje dodržování pravidel společného soužití. Ve spolupráci s vámi, rodiči, se snažíme dětem tento přechod co nejvíce zpříjemnit a ulehčit. Adaptační program ušitý nově příchozím dětem přímo na míru, byl poskytnut k využití již koncem měsíce srpna. Adaptaci dětí jsme tak řešili individuálně, doba pobytu ve školce se prodlužovala dle volby rodičů a v závislosti na stupni socializace dítěte. Ve dnech adaptace jsme umožňovali rodičům pobývat s dětmi ve třídě, na zahradě, později od 1.9. již bez přítomnosti rodiče. Dětem dopřáváme čas zvyknout si na nový režim, školní stravování, respektujeme stravovací návyky a celkově pomáháme začlenit dítě do kolektivu a zvyknout na režim MŠ.

Adaptační proces je náročný nejen pro dítě samotné, ale i pro rodiče. Mluvte prosím o svých obavách s paní učitelkami, ptejte se, společně můžeme vše vyřešit.

Za kolektiv pedagogických a provozních zaměstnanců Mateřské školy A. Dvořáka, Hostinné, přeji dětem radostný začátek školního roku a rodičům bezproblémový start do každodenních povinností.

Milana Ivaniš, DiS., zástupce ředitele MŠ Hostinné


Pohádkový park s DDM aneb Bob a Bobek na cestě kolem světa

Všechny děti z naší mateřské školy měly v pátek 8. 9. 2023 možnost zúčastnit se akce Pohádkový park, kterou pro ně připravili ochotní a nápadití zaměstnanci DDM Hostinné. V místním krásném Městském parku mohly děti na několika zajímavých stanovištích procestovat celý svět. Touto dalekou cestou je provázely pohádkové postavičky Bob a Bobek. Děti si tak vyzkoušely svoji zručnost, sílu, obratnost a odvahu. Také během plnění úkolů posílily své kamarádské vztahy. Za zdolání všech disciplín a procestování celého světa dostaly od Boba a Bobka sladkou odměnu.

Poděkování patří všem zaměstnancům DDM Hostinné na zdárnou přípravu celé akce a zaměstnancům MŠ za účast.

Milana Ivaniš, DiS., zástupce ředitele MŠ


"POJĎ SI HRÁT, JSI NÁŠ KAMARÁD"

Projektové dopoledne "Pojď si hrát, jsi náš kamarád" bylo pro děti připraveno na 12. 9. 2023.

Adaptační dopolední projekt MŠ na podporu socializace dětí a jejich začlenění do kolektivu je každoročním prvním projektem naší mateřské školy. Děti čekala společná oslava nového školního roku plná krásných her, soutěží. Celé dopoledne bylo zahájeno ranní svačinkou "v trávě" na zahradě MŠ a zakončena přípitkem a slavnostním vystřelením lamet.

Tímto děkuji kolektivu MŠ za skvělou přípravu a organizaci.Všem dětem príma nadcházející dny a mnoho radosti a úsměvů.

Milana Ivaniš, DiS., zástupce ředitele MŠ
Loučení se s předškoláky

Školní rok je opět pomalu u konce, a tak nastal čas se s některými dětmi rozloučit a vyslat je na cestu za vzděláním. Dne 22. června proběhla na naší školce velká sláva zvaná "pasování předškoláků". Děti se na tuto událost velmi těšily a také se pilně připravovaly. A tak se před zraky rodičů předvedly v plné parádě. Slavnostní nástup zahájil ceremoniál a děti si mohly vychutnávat každý okamžik, kdy si prošly kouzelnou bránou a proměnily se na školáky. Vyvrcholením byla píseň " Školka už nám mává ", kterou si naši "velcí" secvičili. Přejeme Všem novým školákům úspěšný start do nové životní etapy a hravé zvládnutí školních povinností. 

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Marta Imlaufová 


" Kouzelná noc " 

Jako každý rok, tak i letos měli předškoláci jedinečnou možnost - spát ve školce přes noc. Ihned po slavnostním "pasování " se děti vydaly na výpravu s překvapením. Počasí nám přálo, sluníčko hřálo, a tak jsme si přáli jediné: vykoupat se. Paní učitelka Danuška nás zavedla k sobě do Broučkovic a umožnila dětem zchladit se v bazénu. To bylo radosti! Na večeři jsme už byli zpět ve školce. Kotlíkový gulášek od naší paní kuchařky byl výborný. Po chvilce odpočinku jsme se vydali za světluškou po okolí školky. Byla už trochu tma, a tak to bylo opravdu kouzelné, ale i trochu strašidelné. Další na programu byla "pyžamová diskotéka". A pak už pohádka na dobrou noc a spinkat. Druhý den po svačince se děti vydaly za dalším dobrodružstvím, kde si dokázaly, jak jsou odvážné. Vystoupat až nahoru na radnici a koukat na naše město z takové výšky vyžaduje opravdu mnoho odvahy. A na závěr sladká odměna - zmrzlinu na koupališti mají opravdu výbornou. " Kouzelná noc " byla opravdu kouzelná. Splnila se nám přání, zažili jsme překvapení a hlavně předškoláci dokázali, že už jsou opravdu tak velcí, šikovní a samostatní a ve škole vše zvládnou na jedničku. 

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Marta Imlaufová


Tak trochu jiná "Zahradní slavnost"

Ve čtvrtek 15. 6. 2023, téměř na konci školního roku 2022/23, byla MŠ A. Dvořáka ve znamení velkého očekávání. Odpoledne měla odstartovat závěrečná Zahradní slavnost. Počasí předchozích dnů a také odpoledne dne samého, této akci příliš nepřálo, nicméně po domluvě s paní ředitelkou a ochotě vedení Městské sportovní haly Hostinné, se vrásky nás všech na čele rozestoupily a celá akce se za podpory a pomoci rodičů uskutečnila. Děkujeme. Nejen paní učitelky si s úlevou a nadšením přikyvovaly, že akce se s půlhodinovým zpožděním, může v 15. 30 hodin konat.

Celá "Zahradní slavnost" se nesla v duchu hospodářských zvířátek, které se střídaly ve svém nacvičeném vystoupení. Slepičky, koníčci začali velmi zostra a malá kuřátka, telátka a prasátka své vystoupení zvládla taktéž. Závěrečná společná píseň nenechala jedno oko suché a ten, kdo děti má rád, si mohl zpívat s námi.

Na ploše celé haly byly připraveny dekorace a fotografický koutek, také bufet pro rodiče i rodinné příslušníky. Vítáni byli všichni, kdo si chtěli užít pohodové odpoledne. Maminky, tatínkové, babičky, dědečci, tetičky i strýčkové připravili úžasný piknik, ze kterého si vybral i ten nejmlsnější jazýček. Pohoda se šířila po celou dobu slavnosti a dvě a půl hodiny všem utekly jako voda.

Nikomu se nechtělo domů, nicméně úderem páté hodiny odpolední jsme všichni museli Městskou sportovní halu vyklidit.

Tímto bych chtěla velmi poděkovat vám všem za projevenou důvěru, pomoc a přípravu akce, za naprosto skvělé občerstvení a taktéž vedení Městské sportovní haly za "střechu nad hlavou". Děkuji paní ředitelce za rychlou organizaci a pomoc a všem zaměstnancům MŠ A. Dvořáka, Hostinné.

Milana Ivaniš, DiS.


Dětský den s "hrbatým překvapením".

Podařilo se!

Dlouho plánované velké překvapení pro naše děti z Mateřské školy A. Dvořáka, Hostinné se povedlo utajit, a tak na Den Dětí, 1. 6. 2023, se děti mohly těšit z "hrbaté návštěvy" z Farmy Vlček ze Svobody nad Úpou.

Velké dvouhrbé překvapení nebylo pouze pro naše děti, ale naše pozvání přijali naši kamarádi z MŠ Prosečné, kteří si udělali výlet do naší mateřské školy a zúčastnili se taktéž našeho Dne Dětí s velbloudy.

Děti si na začátku mohly poslechnout poutavé vyprávění o chovu velbloudů, co mají rádi, co naopak ne. Všechni si mohli velbloudy nakrmit suchým pečivem, pohladit a povodit na laně kolem školky.

Vožení na velbloudech se všem dětem velmi líbilo, posadit se mezi dva hrby se jen tak často nepovede, tak si děti mohly tento zážitek velmi užít. Poznaly jak takový velbloud reaguje, chová se ve skupině dětí.

Děkujeme všem za nádherně poutavé dopoledne a motivací plnit sny našich dětí dál a dál.

Děkujeme maminkách za úžasnou zpětnou vazbu, která nám vlila slzy do očí. Taktéž velmi děkujeme Farmě Vlček a těšíme se další setkávání.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Berušková slavnost

Dne 31.5.2023 se třída Housenek na dopoledne proměnila na třídu plnou berušek.

Puntíkaté dopoledne se neslo v duchu krásných kostýmů vytvořených našimi skvělými maminkami a dětmi plných očekávání.

Zpočátku a na úvod puntíkatého dopoledne si děti zatančily na "beruškové" písničky, hlavně jednu, kterou milují snad všechny děti https://www.youtube.com/watch?v=GIPT0hTtBkQ .

Průvod po mateřské škole v kostýmech berušek byl úžasným zpestřením pro naše kamarády Motýlky.

Cílem projektu bylo zhodnotit celoroční posun ve všech oblastech, dovednostech a znalostech, kterých děti dosáhly za letošní školní rok.

Poznávání stínů, určování a pokračování v logické řadě, počítání a přiřazování teček k berušce, poznávání a pojmenovávání základních barev a také odstínů. Nakonec děti poznávaly a seznámily se s životním cyklem berušky.

Aktivit měly velmi mnoho a jako odměnu si každý odnesl krásnou "beruškovou" omalovánku a medaili s beruškou.

Tímto děkujeme maminkám za spolupráci při přípravě kostýmů a zapojení se.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS


Za zvířátky

Dne 26. dubna se třída "Motýlků" vypravila na výlet. Již společná cesta autobusem byla pro děti velkým zážitkem. Cílem bylo kouzelné místo "Farma Basařovi", v nedaleké vesničce Prosečné. Uvítala a provedla nás velmi příjemná paní K. Basařová. Děti měly možnost se se zvířátky seznámit velmi milým a hravým způsobem, poznat prostředí, ve kterém žijí. Děti byly okouzlené z prasátek, poníků, slepiček, lamy, králíků, andulek, kraviček, které si mohly i pohladit. Chlapce nejvíce zaujala prohlídka strojů potřebných na statku, vyzkoušeli si, jak se sedí v traktoru, těm velmi zvídavým byl umožněn i přístup do dílny plné nářadí. Děti si návštěvu farmy velmi užily a odnesly si spoustu nových poznatků o hospodářských zvířatech.

Za MŠ A.Dvořáka Marta Imlaufová


Čarodějnický rej

Filipojakubská noc je oblíbeným svátkem u nás i v jiných částech Evropy, pojí se s datem 30. dubna. A jak jsme si tento svátek užili u nás ve školce?

Pro děti bylo dne 28. 4. nachystané projektové dopoledne plné aktivit pro správné čarodějnice a čaroděje. Ráno na děti čekala neobyčejná svačinka s lektvarem, poté jsme se mohli společně vrhnout na čarodějná stanoviště.

A co na děti čekalo za aktivity?

 • Slalom na koštěti
 • Skládání kostí
 • Jízda na matraci
 • Hledání předmětů v mouce (se zavázanýma očima)
 • Pojmenování demonstračních obrázků a vytleskávání

Na závěr děti čekala sladká odměna a kouzelná hůlka pro parádní čarování. Dopoledne plné zábavy, úsměvů a radosti bylo doslova čarokrásné. Děkujeme rodičům za přípravu úžasných kostýmů pro děti.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


KOUZLA ZIMNÍHO KRÁLOVSTVÍ

Kouzelná akce pro děti s magickým představením plným efektní magie, čekala naše Housenky a Motýlky ve středu dne 19. 4. 2023 v KD Prosečné.

Romanticky laděné představení bylo přímo stvořené nejen pro holčičky, ale zaujalo i kluky, díky kouzlům, která svět neviděl!

Představení Zimní království byla úchvatná kouzelnická show inspirovaná tématem oblíbené pohádky Ledové Království. Děti mohly na vlastní oči spatřit princeznu Elsu, Annu, Olafa, dále největší kouzla těchto dvou krásných princezen, které vyčarovaly dokonce i sněhuláka.

Kouzelník zase dokázal vyčarovat ledové květy, ale občas se mu úplně nedařilo a děti mu musely pomáhat, aby dal zase všechno do pořádku.

Toto představení, nejen pro předškolní děti, bylo tak poutavé, že si o kouzlech budou děti ještě dlouho povídat a také se třeba některá naučí!

Děkujeme za milé pozvání MŠ Prosečné, budeme se těšit na další společnou akci.

Za MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS


Otevírání studánek, aneb jak kapička Kapka poznávala svět

"Povím Vám příběh kratičký o cestě vodní kapičky. V potůčku se prohání, když ji slunce zahřeje, na páru se promění, kam se potom poděje? Stoupá vzhůru do mraků. Je to cesta zázraků. Až má mráček plné bříško, zahromuje "stačí!". Kapička se změní v deštík, pláštěnku ti smáčí. Tenhle příběh nemá konec, není za ním tečka, kapka steče do potůčku a zas dokolečka."

Ve čtvrtek, dne 13. 4. 2023 se děti zapojily do dopoledního projektu zaměřeného na poznávání vody. Hravou formou a s pomocí metodiky "Příběh kapky vody", si děti mohly vyzkoušet různé činnosti zaměřené na poznávání skupenství vody, jejich účinků a její důležitosti nejen pro lidský život.

Záměrem projektu bylo:

 • rozvoj elementárních poznatků o přírodě
 • samostatné vyjadřování myšlenek, sdělení, otázek
 • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností
 • osvojení si základních poznatků z přírody
 • vytvoření si aktivních postojů k přírodnímu prostředí
 • seznámení se s různými druhy přírodního prostředí
 • vnímání změn probíhajících v přírodě
 • sdělovat své prožitky, pocity
 • seznámení s přírodními jevy
 • vytvářet elementární povědomí o širším přírodním i technickém prostředí, jeho rozmanitosti a neustálých proměnách
 • pochopit, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale i ničit

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Ivaniš, DiS.


Projektové dopoledne - Hledání velikonočních vajíček

Jaro už je tu - jarní rostliny nám kvetou různými barvami, stromy se pomaličku probouzejí, ptáčkové zpívají a Velikonoce jsou za dveřmi.

Abychom si to čekání na Velikonoce zkrátili, připravili jsme pro děti projektové dopoledne s názvem "Hledání velikonočních vajíček".

Na naší školkové zahradě byla velikonoční vajíčka kam jen oko dohlédlo, děti se pak směle vydaly na jejich hledání a třídění podle barviček.

Poté na děti čekaly stanoviště s různými aktivitami, při kterých si děti užily nejen plno zábavy, ale současně rozvíjely i své schopnosti a dovednosti.

Za kolektiv MŠ

Kateřina Hazdrová - učitelka


Vzdělávací program - Zdravá 5

Dne 27. 2. 2023 se děti účastnily vzdělávacího programu s názvem Zdravá 5, který je zaměřený na zdravý životní styl.

Celým programem děti provázela odborně vyškolená paní lektorka, která s sebou přivezla i mnoho zajímavých pomůcek, které byly následně využívány při aktivitách. Děti byly hravou a interaktivní formou seznámeny se zásadami zdravého stravování.

Hlavním cílem celého projektu bylo motivovat děti k tomu, aby se zásady zdravé výživy staly přirozenou součástí jejich životního stylu.

Pro děti byl přichystán poutavý příběh, jehož součástí byly praktické úkoly, kterých se všechny děti s úsměvem účastnily a nechyběly ani chytlavé písničky, které celý program krásně doplňovaly.

Na závěr jsme jako dárek dostali plakát s výživovým talířem a obrázek dětského těla, na kterém je znázorněno, jak jednotlivé druhy potravin na určité části těla působí. Dále jsme získali CD plné písniček, zpěvník a každé z dětí si domů odneslo krásnou samolepku na památku.

Velmi děkujeme za krásný vzdělávací program plný zábavy!

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová - učitelka


KARNEVAL MŠ A. DVOŘÁKA

V naší Mateřské škole jsme oslavili masopust, povídali si o něm, o karnevalu a tradicích s tím spojených. Obě třídy si vyrobily své karnevalové dekorace, které byly později na velký den Karnevalu využity.

V úterý dne 28.2.2023 nastal Karnevalový den, na který se všichni velmi těšili.

Do školky nepřišly jako pokaždé děti, ale Elsy z Ledového království, berušky, Spidermani, jednorožci, víly a princezny, vojáci a různí hrdinové. Ptáte se proč? No vždyť byl karneval! Od samého rána si děti vzájemně prohlížely své masky.

Po promenádě v maskách následovaly soutěže a diskotéka. Děti trávily v maskách celé dopoledne, odmítaly je i sundat. Akce se všem líbila.

Zdravou odměnu si pro děti připravila paní Korčevová, která dětem vyrobila velkého motýlka plného ovoce.

Děkujeme všem maminkám za naprosto úžasné masky a přípravu dětí na jejich velký karnevalový den.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


REPREZENTAČNÍ PLES MATEŘSKÉ ŠKOLY A. DVOŘÁKA, HOSTINNÉ

Velká událost – v úterý 21. 2. 2023 se konal již druhý ročník Reprezentačního plesu naší Mateřské školy.

Přípravy byly veliké. Zapojili se úplně všichni. Paní učitelky připravovaly program, vyráběly se dekorace, vybíraly šaty, nakupovaly se odměny a hlavně stupňovalo se nadšení všech.

V 9.00 hodin v Městské Hale to všechno vypuklo. O hudbu bylo postaráno a úvodní polonéza začala hrát. Paní učitelky si děti rozdělily do skupinek a mohlo se začít řádit a "plesat". Děti se téměř nezastavily. Tančilo se, hrálo, plesalo a soutěžilo vlastně pořád. Spoustu aktivit měly děti zvládnuté během chvíle a velmi úspěšně.

Že jsme si užili? Určitě! Bylo to moc fajn. Bylo to bezvadné! Těšíme se na příště.

Děkujeme panu Noskovi a zaměstnancům za možnost uspořádat ples v Městské Hale a všem maminkám za přípravu dětiček, všichni byli naprosto úžasní a krásní.

Za kolektiv MŠ Milana Ivaniš, DiS.


Divadelní představení Tuč - Ňák

Ve čtvrtek 16. 2. jsme s našimi dětmi navštívili divadelní představení v MŠ Hasičská s názvem Tuč - Ňák.

V příběhu jsme se seznámili se dvěma tučňáky, kteří se jmenovali Tuč a Ňak. Byli to parťáci, kteří byli pro všelijaké lotroviny, měli také svého pana "tučitele" krasobruslení a strýčka mrože, u kterého se dívali na dokument o ledním medvědovi.

Děti napínavě sledovaly jejich dobrodružnou výpravu na severní pól, aby konečně poznaly ledního medvěda. A jak to nakonec dopadlo? Děti vám zajisté budou rády vyprávět.

Velmi děkujeme MŠ Hasičská za pozvání.

Za MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


Výstava - Putování za duhou

Srdečně všechny zveme na výstavu prací dětí z našich mateřských škol, ve Františkánském klášteře v Hostinném.

Výstava nese název "Putování za duhou", jak už název napovídá, o barvičky nebude nouze, můžete zde vidět barvy duhy v mnoha různých podobách.

Ve čtvrtek 9. 2. 2023 proběhlo oficiální zahájení výstavy, na které si děti ze školek přichystaly krásné básničky a písničky.

Dětské výtvory budou zdobit chodby kláštera od 10. 2. - 21. 4. 2023.


Divadelní představení - Tajemná zahrada

Kouzelné divadelní představení nás očarovalo v pátek 6. 1. 2023.

Pohádka nesla název "Tajemná zahrada", jako lusknutím prstu jsme se společně ocitli v magickém světě plném zpívajících květinek, mluvících čmeláků, živých soch a dalších stvoření. Během celého představení nás doprovázelo mnoho krásných písniček. Příběh to byl velmi napínavý a děti netrpělivě čekaly, jak to nakonec celé dopadne.

Velmi děkujeme MŠ Hasičská za pozvání!

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


Exkurze na výstavu betlémů

Adventní čas je v plném proudu a my jsme si ho o něco více zpestřili návštěvou výstavy betlémů, která se konala 20. 12. ve Františkánském klášteře v Hostinném. Společně jsme zde načerpali vánoční atmosféru a obdivovali jsme úžasné zpracování všech betlémů, které jsme měli možnost vidět. Děti byly zvídavé, takže jsme si návštěvu výstavy obohatili povídáním o symbolice betlémů a jeho poselství.

Přejeme všem radostné prožití vánočních svátků v kruhu nejbližších, mnoho zdraví, štěstí a úsměvů v novém roce!

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


Ježíšek v MŠ

V pondělí 19. 12. se naší školičkou rozeznělo zvonění zvonečku...

Děti z obou tříd nastražily svá ouška a poslouchaly to známé cinkání, na které se celý rok tak těšily. Společně jsme se vydali za zvukem zvonečku, který nás dovedl až do třídy Housenek, kde zářil náš ozdobený stromeček a pod ním na nás čekalo překvapení od Ježíška.

Dárečky udělaly dětem velikou radost a vyčarovaly mnoho krásných úsměvů.

Děkujeme!

Za kolektiv MŠ

Kateřina Hazdrová


Vánoční besídka třídy Motýlků

Ve čtvrtek 15. prosince nás Motýlci pozvali na jejich "Čertovskou besídku".

Jako lusknutím prstu se z našich kamarádů z oddělení Motýlků stali čertíci, kteří nás přesvědčili o tom, že rozhodně nelenoší, ba naopak - viděli jsme samá pracovitá čertiska. Společně si pro nás přichystali veliké množství básniček, písniček i tanečků.

Děkujeme všem, kdo přišli na tu prima podívanou k našim pekelníkům.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


Projektové dopoledne - Čertoviny

Dne 8. 12. 2022 se naše školka proměnila v "peklíčko" a místo dětí jste u nás mohli potkat malé čertíky.

Projektové dopoledne bylo věnováno všelijakým lotrovinám a lumpárnám - zkrátka samým čertovinám. Společně s dětmi jsme nakoukli do pohádkového světa a vyzkoušeli jsme si mnoho aktivit, které si jen tak někdo nevyzkouší - hledali jsme blešky v čertím kožíšku, nacvičovali čertí škleb, zkusili jsme si skákat do pekla s hříšníkem, přikládat do pekelného ohně a další rošťárny...

Celé dopoledne bylo motivováno pohádkou "Mikulášské pátrání" a děti po vyzkoušení všech čertovin hledaly pytel s pekelnou odměnou.

Za absolvování našeho čertovského dopoledne si děti domů odnesly "Čertovské vysvědčení", odměnu a mnoho zážitků.

Bylo u nás pekelně veselo!

Děkujeme rodičům za nádherné přichystání kostýmů.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová - učitelka


Mikuláš se svou družinou

Dne 6. 12. 2022 jsme v naší školce uvítali vzácnou návštěvu - Mikuláše, čerta a anděla.

Děti Mikulášovi zazpívaly písničky nebo zarecitovaly básničky, poté si všichni mohli jít podat ruku s čertíkem (odvážlivci se mohli nechat od čerta i označit) a andílek jim dal dobrůtky a krásnou vánoční papírovou skládanku.

Děti byly nadšené a s čertíkem se skamarádily.

Tak zase za rok!

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová


Výstava skřítků

Dne 5. 12. 2022 se naše obě třídy vydaly na návštěvu do kouzelného světa maličkých skřítků. Společně jsme si prohlédli, jak skřítkové vypadají a přečetli jsme si jejich nápaditá jména. Dále jsme prozkoumali jednotlivá obydlí malých skřítků a dívali jsme se, co rádi dělají a čím tráví svůj volný čas.

Dětem se výstava velmi líbila a zajisté si s sebou odnesly krásný zážitek.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová - učitelka


Divadelní představení "Čert a Káča"

Krásné pohádkové dopoledne jsme si s dětmi společně užili dne 1. 12. 2022, kdy se naše obě třídy vydaly na divadelní představení "Čert a Káča". Představení se odehrálo v Národním domě v Hostinném, kde jsme se setkali s kamarády z ostatních školek. Pohádka byla plná humoru a krásných písniček.

Děti si představení o drzé Káče, vychytralém ovčáku Jirkovi a oklamaném čertu - velmi užily a odcházely s úsměvem na tvářích.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka

Kateřina Hazdrová - učitelka


LASKAVEC 2022 V MŠ A. DVOŘÁKA

Jak kdysi řekl bajkař Ezop, ani ten nejmenší projev laskavosti není nikdy zbytečný. My věříme, že laskavost jako lidskou vlastnost a dovednost lze kultivovat, rozvíjet a učit se ji zapojovat do každodenního života. Proto již čtvrtým rokem motivujeme děti v naší mateřském škole A. Dvořáka, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. Na základě zkušeností a zpětné vazby od rodičů a přátel naší mateřské školy, se totiž potvrdilo, že "procvičování" laskavosti pomáhá zlepšovat spolupráci, vztahy i náladu v kolektivu i mimo něj. Letošní výzva Laskavce 2022 byla jasná od počátku, a to obdarovat matky a tatínky s dětmi v azylovém domě Most k životu v Trutnově (https://www.mostkzivotu.cz/). Oficiální předání sbírky proběhlo v pondělí 28.11.2022 přímo v azylovém domě. Za věci, které jsou velmi potřebné, byli všichni velmi vděční a celá sbírka tak pomůže přímo tam, kde je nejvíce potřeba. Touto cestou bych chtěla velmi poděkovat všem rodičům a přátelům za dary pro tuto skupinu občanů, která je tak nutně potřebuje.

DĚKUJEME ZA VAŠI LASKAVOST.

A co se v mládí naučíš, dál v životě jako když najdeš!

Za kolektiv MŠ

Milana Sahánková, DiS.


ZAMYKÁNÍ LESA SE SKŘÍTKEM VÍTKEM

"Zamykám, zamykám les, aby tam nikdo nevlez, ani kočka, ani pes..." dlouhý průvod našich dětí z mateřské školy se vydal dne 23. 11. 2022 podle tradice do lesa k Antoníčku, kde na děti čekal skřítek Vítek a poprosil děti, aby mu pomohly symbolicky uložit přírodu k zimnímu odpočívání. Děti tak mohly poznat lesního skřítka Vítka a vílu Lesanku a společně se všichni vydali na badatelskou výpravu, kde pomocí povídání o zvířátkách a přírodě, veselých pohybových her a úkolů, společnými silami a zlatým klíčkem zamkli les a tím se rozloučili na pár dalších měsíců s přírodou, která se právě v tomto období pomalu ukládá k zimnímu spánku. Děti pečlivě probádaly okolí a některé objevily skutečné přírodní skvosty, které si pak odnesly společně s medailí od skřítka Vítka domů.

Za kolektiv MŠ

Milana Sahánková, DiS.


Halloweenská cesta za světýlkem

V tajuplný podvečer se dne 4. 11. 2022 v budově školky Antonína Dvořáka uskutečnila "Halloweenská cesta za světýlkem". Na děti nečekala školka, jak ji znají obvykle, jako mávnutím kouzelného proutku se totiž proměnila na školku strašidelnou. Ve třídách i na chodbách svítila světýlka, viseli pavouci, číhaly příšerky, lítali duchové a byly slyšet i tajemné zvuky. Cestu po strašidelné školce lemovala různá stanoviště s úkoly, za jejichž splnění děti získaly značku na svou kartičku. Na závěr děti dostaly medaili za svou odvahu, pytlíček s překvapením a spolu s rodiči i sourozenci se mohli odměnit nějakou dobrůtkou na naší hostině v jídelně. Velmi děkujeme všem za pomoc na naší "Haloweenské cestě za světýlkem", rodičům patří též obrovské díky za skvělou účast, občerstvení a kreativitu při výrobě kostýmů. Podařilo se nám společně vytvořit naprosto kouzelnou a nezapomenutelnou atmosféru.

Za kolektiv MŠ

Kateřina Hazdrová - učitelka


Projektové dopoledne - Dýňové slavnosti

Ve středu 2. 11. 2022 nás čekalo dopoledne plné aktivit s tematikou dýní. Děti si vyzkoušely mnoho zábavných činností, při kterých rozvíjely své znalosti a dovednosti. Na stanovištích v zahradě naší školky čekaly na děti tyto aktivity - přiřazování geometrických tvarů do dýní, skládání obrázků, počítání, skládání obličejů dýní podle vzoru, hod na cíl a na závěr si naše obě třídy společně vydlabaly obrovskou dýni. Děti se všech aktivit účastnily s úsměvem a byly velice šikovné.

Kateřina Hazdrová - učitelka


Halloweenská Hadí stezka

V úterý, dne 1. 11. 2022 jsme se s naší třídou Housenek vydali na parádní výlet na Halloweenskou Hadí stezku do Rudníku. Ráno nás čekala cesta autobusem, která byla pro mnoho našich nejmenších kamarádů novým zážitkem. Po příjezdu do Rudníku už na nás čekal samotný výšlap strmé a klikaté Hadí stezky. Během celé cesty nás téměř na každém kroku doprovázely strašidelné dýně, které jsme si společně jednu po druhé prohlédli. Na vrcholku stezky si děti pochutnaly na dobrůtkách od maminek a nechaly odpočinout nožičky. Poté jsme společně zdolali cestu zpět a navštívili jsme dětské hřiště, na kterém si děti užily plno zábavy. Za překonání Hadí stezky dostaly naše Housenky od Obecního úřadu v Rudníku krásné odměny. Výlet jsme si všichni moc užili a máme na něj plno hezkých vzpomínek.

Kateřina Hazdrová - učitelka


Drakiáda

Krásné odpoledne plné draků na obloze jsme si společně užili 19. 10. 2022, kdy se uskutečnila naše školková Drakiáda. Po cestě na kopec čekalo na děti příjemné zpestření v podobě různorodých aktivit. Počasí bylo pro Drakiádu velmi příznivé, a proto se na obloze mohlo vesele vznášet mnoho nádherných dráčků. Všem velmi děkujeme za účast a úžasně strávené společné odpoledne plné zábavy.

Za kolektiv MŠ Kateřina Hazdrová - učitelka


Projektový den "Pojď si hrát, jsi náš kamarád"

Ve středu 12. října se na zahradě naší školky uskutečnil projektový den s názvem "Pojď si hrát, jsi náš kamarád". Děti z obou oddělení si mohly vyzkoušet mnoho stanovišť s různými aktivitami (např. slalom na odrážedlech, kuželky, hod míčkem na cíl, skoky v obručích, hod kroužkem, chůze ve dvojicích po čáře, atd.).

Naším cílem bylo vzájemné seznámení obou oddělení, podpořit spolupráci mezi dětmi, usnadnit navazování nových přátelství, poskytnout dětem dostatečně rozmanitý výběr různých aktivit pro jejich všestranný rozvoj - formou hry.

Děti si projektový den užily a my spolu s nimi.

Za kolektiv MŠ Antonína Dvořáka

Kateřina Hazdrová - učitelka


Projektový den - Doprava

Dne 5. října proběhl v MŠ Hasičská projektový den s názvem "Markétina dopravní výchova". Cílem bylo předat dětem informace v oblasti bezpečnosti silničního provozu.

Děti byly aktivní, skvěle reagovaly, do všech aktivit se s chutí zapojovaly a ukázaly, že spoustu věcí již znají.

V úvodu měly děti rozhodnout, zda se lidé na obrázcích chovají v dopravě správně.

Dále se během projektu dětem představil superhrdina Nehoďáček, který nám ukázal důležitost reflexních prvků v dopravě.

Děti měly možnost si vyzkoušet i jak správně zapnout bezpečnostní pás u sedačky v autě a dozvěděly se, jak je v případě nehody bezpečnostní pás ochrání.

Poté už jsme všichni společně utíkali na dopravní hřiště, kde si děti nasadily přilby, chopily se "strojů" a vydaly se vyzkoušet nově nabyté znalosti.

Domů si děti kromě spousty zážitků a informací odnesly také krásné odměny.

Kateřina Hazdrová - učitelka

MŠ Antonína Dvořáka


Zahájení nového školního roku

Prázdniny jsou za námi a dveře nám otevírá nový školní rok. Letos se do naší školkové party připojila spousta maličkých Housenek, které spolu s námi objevují naší školku, poznávají prima kamarády, zkoušejí nové věci a zažívají mnoho zábavy.

Moc se těšíme na obrovské množství společných zážitků, kterých budou naše nové Housenky součástí.

Velmi děkujeme rodičům za skvělou spolupráci při adaptaci dětí na naší školičku, velice si toho vážíme.

Tímto přejeme všem krásný začátek nového školního roku.

Za třídu Housenek - Kateřina HazdrováZahradní slavnost 2022

Ve středu, dne 16. 6. 2022, téměř na konci školního roku 2021/22, byla MŠ A. Dvořáka ve znamení velkého očekávání. Odpoledne měla odstartovat naše první Zahradní slavnost. Počasí na tuto akci bylo naprosto skvělé, až letní, a tak jsme s úlevou a nadšením avizovali na sociálních sítích: "v 15:00 startujeme!"

Na ploše horní zahrady byly připraveny atrakce nejen pro děti - fotokoutek, odpočinkové zóny s koberci pro nejmenší a bufet pro rodiče i rodinné příslušníky, který připravily dvě úžasné kuchařky naší MŠ. Vítáni byli všichni, kdo si chtěli užít pohodové odpoledne. Maminky, tatínkové, babičky, dědečci, tetičky i strýčkové. Myslím, že z našeho rautu si mohl vybrat i ten nejmlsnější jazýček. Pohoda se šířila i do širokého okolí a uteklo to jako voda.

Samotná Zahradní slavnost probíhala zcela nerušeně. Nejdříve předvedli své pásmo básní, písní a tanečků naše malé Housenky a následně přišli na řadu naši velcí a šikovní Motýlkové. Celý program byl velmi pestrý a děti si zasloužily velkou pochvalu za naučení se všech říkadel, básniček, písniček. Myslím, že všichni předvedli naprosto skvělé výkony.

Nikomu se nechtělo domů, nicméně úderem páté hodiny ovládly školní zahradu klid a ticho.

Události celého dne velmi znavily všechny děti i dospělé natolik, že po odchodu se mohli všichni spokojeně uvelebit ve svých postýlkách.

Mé poděkování patří vám všem, za účast, solidaritu, spolupráci a velmi skvělou zpětnou vazbu. Další velký dík patří všem zaměstnancům MŠ A. Dvořáka za přípravu této skvělé akce.

Milana Sahánková, DiS.


Dětský Den se Středním Učilištěm Hostinné

Radostné hrátky v den, kdy mají všechny děti svátek. Činnosti, které byly tematicky propojené s povolání dospělých. To čekalo nejen naše děti z MŠ A. Dvořáka, dne 1.6.2022.

Pro zábavné odpoledne plné her si žáci a jejich učitelé vymysleli soutěže a hry s tématikou povolání dospělých. Akce proběhla na zahradě MŠ Hasičská. Na děti již od rána 9.00 hodin, čekala různá stanoviště s rozmanitými aktivitami. Děti tak dostaly příležitost navštívit všechna stanoviště dle posloupnosti. Měly možnost si vyzkoušet povolání pokojské, lékaře, zdravotní sestřičky, truhláře, farmáře, číšníka a mnoho dalších aktivit. V neposlední řadě se děti mohly svést v hasičském autě, dokonce i s houkačkou.

Odpoledne plné her, soutěží a smíchu jsme všichni ukončili společným pokřikem a odnesením krásných odměn ve formě sladkostí a omalovánek, ale také s pocitem krásně stráveného dopoledne.

Děkujeme Střednímu Učilišti Hostinné za krásné dopoledne pro naše děti.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Sahánková, DiS.


Květen byl pro naše děti pestrý. Motýlci nevěděl, kam letět dříve....

Nejvíce nás potěšilo počasí, které nám umožnilo hry na naší zahradě, kterou jsme si samozřejmě po zimě dali do pořádku a posbírali klacíky, kamení, vybrali pískoviště od nečistot. A potom už přišly konečně naše oblíbené tvořivé hry s pískem.

"Motýlci" nezapomněli na ovečky, o které se starají ve Výchovném ústavu. Ovečky se pochlubily svými krásnými jehňátky a my si je mohly za odměnu nakrmit.

Děti absolvovaly každé úterý lekci Plaveckého kurzu, kde se seznamovaly s vodou. Někomu se podařilo překonat strach z vody, jiní se zdokonalily v plavání.

V rámci tématu "Péče o seniory a handicapované " děti navštívily místní Rehabilitační ústav a hlavně potěšily svojí návštěvou, vystoupením a dárečkem seniory v Domě s pečovatelskou službou.

Samozřejmě nezapomínáme na sport, který je pro nás velmi prospěšný. Zakončení cvičení "Nezahálíme se Zahálkou", které se konalo na místním hřišti Tatran ve formě fotbalových zápasů nás dostatečně rozhýbalo.

Velmi děkujeme za vřelé přijetí na MŠ Hasičská, kde nám umožnili využít dopravní hřiště.

V rámci tématu IZS a projektu "Poznáváme Hostinné" se děti vydaly po městě a seznamovaly se s místy, kde je možno záchranné složky navštívit.

Konec školního roku se nám blíží věřte, že ještě v červnu "Motýlci" budou ve svém letu pokračovat, užívat si a seznamovat se s tím, co nám nabízí okolí.

napsala p.uč. Marta Imlaufová - oddělení "Motýlci"


GEOCASCHING - DOBRORUŽSTVÍ S VEVERKOU ČIPERKOU

V úterý, dne 31. 5. 2022 se na nás usmálo hezké počasí a s dětmi jsme mohli podniknout akci "Geocasching". Celým dopolednem nás provázely ukryté schránky s tajemným předmětem a úkolem od Veverky Čiperky. Děti se učily pracovat s mapou, vyzkoušely si aktivity na rozvíjení smyslů, na chvíli pocítily, jak roste strom, ozdobily les, zahrály jako lesní kapela, vytvořily si talisman a mnoho dalšího. Děti byly velice šikovné a odvedly skvělou práci! Našim Housenkám a Motýlkům patří obrovská pochvala.

Milana Sahánková, DiS.


Výšlap na Hadí stezku v Rudníku

Ve středu 11. 5. 2022 se naše "malé" Housenky vydaly na malý výlet do vedlejšího Rudníku. Cesta autobusem byla pro většinu dětí zážitkem. Po vystoupení z autobusu na děti čekala klikatá, necelý jeden kilometr dlouhá Hadí stezka, strmě stoupající od Obecního úřadu v Rudníku na Soví vrch, kde se nabízely dětem neobvyklé výhledy na část této obce. Po cestě se našim Housenkám naskytla možnost posezení na ručně vyřezávaných lavičkách. Z Hadí vyhlídky v závěru stezky (478 m n. m.), kde se nachází krásný dřevěný domeček, se děti mohly v klidu a v přírodě nasvačit a namlsat dobrůtkami od maminek.

Po tom, co sešly z Hadí Stezky si Housenky s nadšením pohrály na místním dětském hřišti, pískovišti a od zaměstnankyně Obecního úřadu v Rudníku dostaly malá háďátka (děkujeme), která dětem budou připomínat tento príma výlet.

Milana Sahánková, DiS.


Pálení čarodějnic

Čekala nás filipojakubská noc...neboli Pálení čarodějnic. Tento den připadal na datum 30.4.2022. Je to zvyk - slavnost spojená s pálením ohňů. Co nás na čarodějnicích nejvíce fascinuje? Kouzla, tajemno či pohádkové motivy? Nachystali jsme tedy na čtvrtek 28.4.2022 pro děti hry a aktivity. Děti se naučily tajemné zaklínadlo. Děti si vyzkoušely domácí kouzlo při vaření lektvaru z různých ingrediencí a kouzelných bylinek. Proletěly se na koštěti po zahradě mateřské školy a na přeskakování ohýnku došlo také. Všichni jme si zopakovali jaká vlastně čarodějnice je a co může dělat? Děti jmenovaly možné povahové vlastnosti - zlá, stará, špinavá, kouzelná, čaruje, létá na koštěti a vaří lektvary.

Celé dopoledne se děti bavily a řádily v kostýmech. Děkujeme maminkám za jejich přípravu.

Milana Sahánková, DiS.


Odemykání lesa

Je konec dubna, 27. 4., a my jsme se vydali na vycházku do blízkého lesa nad Antoníček. Vítr ustal, mraky se roztrhaly a doprovázelo nás sluníčko. Obě oddělení, Housenky i Motýlci, společně s badatelskou náladou, se vydali vstříc lesu. Tentokrát jsme si všichni vzali i velké klíče, jejichž kouzlem je odemknout les, aby se vzbudil ze zimního spánku, rozpučel, opět se nám zazelenal a dal útočiště původním i novým zvířátkům. Po cestě k lesu jsme zahlédli jarní kytičky - petrklíče, narcisy, tulipány i motýly, poslouchali jsme koncerty ptáčků, kteří si zpívali v úkrytu svých hnízd. Na silnici k lesu děti našly tesaříka, kterého pustily do trávy. Potom děti se svými kamarády plnily úkoly a běhaly po lese, hledaly předměty, které jsou hladké, drsné, kulaté či pichlavé. Pantomima děti velmi bavila, při předvádění lesních zvířátek jsme se všichni hodně zasmáli. Frotáž kůry stromů byla pro některé velkým překvapením a pohybová hra "Škatulata hejbejte se" se nám velmi líbila. A abychom ten les konečně mohli kouzelnými klíči a krátkou básničkou otevřít a tak do něj vstoupit, museli jsme všichni slíbit, že v lese nebudeme křičet, rušit zvířátka, ničit přírodu a chovat se budeme dle pravidel lesa. Vyzkoušeli jsme, jak vnímat les, louky a celou přírodu, jak se probouzí a těšili se na znovuzazelenání trávy a rozpučení stromů. Zkrátka, už se nemůžeme dočkat plného jarního sluníčka.

Vycházku jsme krásně užili a těšíme se na další dobrodružství v přírodě.

Milana Sahánková, DiS.


Den Země

22.4. slavíme Mezinárodní den Země. Tento svátek slaví celý svět již od roku 1990. Všichni bychom měli podle svých možností ochránit Zemi před devastací.

22. dubna 2022 se konal Den Země v Městském parku, pod záštitou studentů místního Gymnázia Hostinné. Toto ekologicky zaměřené dopoledne, mělo dětem připomenout důležitost ochrany životního prostředí. Pro děti byla připravena různá stanoviště spojená s oslavami Dne Země. Stanoviště u "Predátorů" měla zdokonalit znalosti o šelmách a jejich instinktech. Na stanovišti u "Rostlinek" se děti proměnily v rostlinky a vyzkoušely si, co taková rostlinka potřebuje k životu, aby vyrostla. Děti si mohly zasadit hrášek, který si v kelímcích odnášely domů. A to nebylo vše. Na Gymnáziu se všichni měli možnost "zblízka", pomocí mikroskopů podívat, jak vypadá veš, blecha a klíště. V závěru si děti pohladily morčátka a pojmenovávaly zvířátka. Všem dětem patří velká pochvala, všichni odvedli kus práce.

A jak mohou pomoci naše malé děti a nejen ony?

Šetřete vodou! Raději se sprchujte, než koupejte.

Při čištění zoubků používejte kelímek. Nezapomínejte vodu vypínat !

Neplýtvejte elektrickou energií, televize i počítač si musí odpočinout!

Třiďte odpad. Může to být i zábava. Hračky, knihy a oblečení, ze kterých jste již vyrostly, mohou posloužit ještě někomu dalšímu.

Neničte přírodu. V lese se chovejte jako na návštěvě. Šetrně a potichu. Netrhejte květiny v parku. Nerozbíjejte herní prvky na hřištích.

Mějte v úctě přírodu živou a neživou. A mějte se rádi!  -:)

Děkujeme zaměstnancům a studentům Gymnázia Hostinné za přípravu této krásné akce.

Milana Sahánková, DiS.


Dopravní den s Besipem

V duchu dopravní výchovy se nesla středa dne 20. 4. 2022 na dopravním hřišti u Mateřské školy Hasičská. Na děti zde čekala paní Sýkorová z Oblastního spolku ČČK Pardubice a dopravní policie města Hostinného. Děti se zde chopily koloběžek, odrážedel, tříkolek a jízdních kol a na dopravním hřišti předvedly své znalosti a dovednosti, jak se chovat v silničním provozu a jak správně přecházet vozovku na přechodu pro chodce. Děti jistě potěšila přítomnost policistů z oddělení Městské Policie Hostinné, kteří dětem předali důležité informace o bezpečnosti na vozovce, o povinné výbavě kola, správnosti nasazení cyklistické přilby a pojmenování dopravních značek. Jako odměnu si děti mohly děti odnést omalovánky, reflexní nálepky a hezký zážitek.


První pomoc s Českým Červeným Křížem

Dne 14. 3. 2022 za námi do Mateřské školy přišla velmi zajímavá návštěva přímo z Červeného Kříže. Povídala si s námi o tom, jak poskytnout základní první pomoc - zavolání záchranné služby, vysvětlila účinný postup při ošetření zranění. Děti měly možnost si vše vyzkoušet na malém "chlupatém pacientovi J", a taktéž si mohly vyzkoušet masáž srdce na figuríně. Všechny děti se zhostily záchrany života velmi dobře a doufejme, že nikdy tyto zkušenosti nebudou aplikovat v praxi.

Děkujeme paní Jitce Sýkorové z Oblastního spolku ČČK Pardubice za poutavý výklad a úžasný přístup k dětem.

Za MŠ Milana Sahánková, DiS.


Knoflíkový týden u motýlků 

Pouhopouhá každodenní věc, jako je knoflík, se pro nás stala inspirací pro spoustu činností, her a zajímavého tvoření. Děti se za účasti rodičů podílely na vytvoření sbírky knoflíků různých barev, tvarů a velikostí. Prvním krokem byla výroba krabičky "Šperkovničky" pro nejkrásnější a nejoblíbenější knoflíčky. Děti si polepily krabičku látkou a dozdobily různými drobnostmi podle fantazie. Tvořivost dětí se projevila také při hře s knoflíky - skládaly různé ornamenty a obrázky. Malé předměty jsou výborným prostředkem pro procvičování jemné motoriky, a tak děti knoflíky přenášely ("Knoflíkové závody"), přesunovaly, cvrnkaly do nich prsty ("Rybky"), otiskávaly, házely s nimi a protahovaly jimi šňůrku. Při manipulaci se sama nabídla možnost k využití knoflíků k předmatematické gramotnosti, pojmy - první, poslední, žádný, nic, více atd.; číselná představa - určování množství, chápání číselné řady - hra "Knoflíková". Obyčejné knoflíky dostaly tentokrát přednost před jinými složitějšími a dražšími hračkami, a přesto děti nezahálely a rozvíjely díky jim své schopnosti a dovednosti. 

p. uč. Marta Imlaufová, oddělení "Motýlků"


Kouzelník Reno

Show pro naše děti z Mateřské školy A. Dvořáka proběhla dne 8. 3. 2022 od 8. 45 hodin. Program trval celých 45 minut, a byl především o spolupráci s velmi vtipnou formou. Děti byly do efektů zapojovány jako asistenti, smály se a byly nuceny přemýšlet, počítat a tím byla jejich pozornost lehce udržena po celou dobu akce. Pro nás učitelky bylo připraveno uprostřed programu také jedno efektní kouzlo s Rubikovou kostkou a čtením myšlenek. Posledních 5 minut před koncem představení kouzelník Reno předváděl efekty při poutavé a dojemné hudbě plné barev, zakončené objevením živého králíčka "Bobánka".

Děkujeme tímto panu Šindeláři, alias Kouzelníku Renu, za poutavé vystoupení, které vykouzlilo nejen úsměvy na dětských tvářích, ale také překvapení a navodilo tak krásnou "kouzelnou" atmosféru.

Milana Sahánková, DiS.


Předškoláci u "Motýlků"

Naše oddělení "Motýlků" čítá 19 předškoláčků. Všechny děti se snažíme připravit tak, aby se dítě úspěšně adaptovalo na prostředí základní školy. Příprava v podstatě probíhá během celého dne. Velký důraz klademe na samostatné zvládnutí sebeobslužných činností  (hygiena, oblékání, stravování, úklid hraček), vedeme děti ke vzájemné komunikaci, k samostatnému řešení problému. Při všech činnostech se snažíme vést děti k tomu, aby byly schopny reagovat na pokyny dospělého, udržely pozornost, uměly si úkol naplánovat a snažily se ho dokončit. Rozumová stránka je rozvíjena jak během dne (didaktické hry, písničky, říkadla, básně), tak i v řízených činnostech. Zaměřujeme se na rozvoj řečových (souvislé vyjadřování, rozvíjení slovní zásoby, rytmizace, správná výslovnost, rozklad slov na slabiky apod.) i rozumových schopností (předmatematické činnosti - číselná řada, geometrické tvary, třídění předmětů). Příprava na školu podle publikace "Těšíme se do školy" probíhá v době po odpočinku. Zde se nabízí možnost věnovat se dětem individuálně. Procvičujeme správné držení tužky a grafomotoriku, snažíme se vést děti k samostatnému plnění zadaného úkolu na pracovních listech. S rodiči rozvíjíme spolupráci - podáváme informace o tom, jak je jejich předškolák úspěšný, v jakých oblastech je třeba jeho schopnosti rozvíjet. Práce předškoláků mají k nahlédnutí na nástěnce, nebo v portfoliu dítěte. Od 2. pololetí předškoláky potěšíme jednoduchým "domácím úkolem" na víkend.

p. uč. Marta Imlaufová

p. uč. Dana Sehnalová


Karneval v MŠ

Měsíc únor je neodmyslitelně spojen s karnevalem, proto jsme i tentokrát jeden takový připravili taktéž v naší mateřské škole. V úterý 22. 2. 2022 pro třídu Motýlků a Housenek se školka proměnila v jednu velkou pohádku. V tento den do školky nepřišly žádné děti ani paní učitelky, místo nich se školka zaplnila spoustou pohádkových postaviček: princů, princezen, draků, čarodějnic, pirátů, zvířátek, superhrdinů a dokonce dorazila i policie a dinosaurus.

Hned po svačince začal ten pravý karnevalový rej masek. Všichni jsme se rozproudili v rytmu tance, který vzápětí vystřídalo kouzlení s nafukovacími balónky. Potom přišlo na řadu plnění různých úkolů, které všichni bravurně zvládli. Na závěr proběhla velkolepá promenáda masek přes celou třídu.

Kromě pár sladkostí a bříška plného dětským šampaňským si všechny děti odnesly dobrou náladu. Byl to super karneval, který jsme si všichni užili.

Milana Sahánková, DiS.


KARNEVAL S DDM

Již od rána v pondělí, dne 21. 2. 2022, děti přicházely do tříd již převlečené v karnevalových maskách. Děti si navzájem prohlížely masky, sdělovaly si své zážitky při jejich zhotovování, vyprávěly si o nich a snažily se pohybem i mimikou vyjádřit charakteristické vlastnosti masky. Karneval mohl začít. Nezačal však v naší Mateřské škole, ale všichni jsme se přesunuli na pozvání DDM Hostinné, do Národního Domu, Hostinné, kde byl pro děti připraven sál a spousta karnevalových aktivit. Již od 9.00 hodin zněla celým Národním Domem taneční hudba, kterou provázelo taneční veselí a zpěv. Po dobré svačince prošly děti v karnevalovém průvodu celým sálem, aby představily své masky. Po té začala hlavní část karnevalového veselí - karnevalové hry, taneční hry se střídaly s pohybovými a tanečními improvizacemi, opičí dráhou a zábavnými aktivitami. Prolézání tunelem se dětem velmi líbilo a dokonce se do tunelu vešel i sám velký Klaun Dále následovala aktivita s padákem a míčky a nakonec jsme si všichni zatančili na oblíbenou písničku "Jede, jede mašinka". Děti odcházely z karnevalu krásně unavené, s lízátkem v kapse a spoustou hezkých zážitků.  Tímto velmi děkujeme zaměstnancům DDM Hostinné za zprostředkování karnevalu pro naše děti a šíření dobré nálady. Díky!

Milana Sahánková, DiS.


Pečení masopustních koblížků

V pátek, dne 18.2.2022 naší školku provoněla vůně masopustních koblížků, které upekly naše malé Housenky. Nejprve si připravily ingredience, prostor na práci, vyhrnuly si rukávy a hurá do pečení. S těstem se jim krásně pracovalo, rozválení těsta zvládly na jedničku a vykrájet, naplnit koblížky byla maličkost. Na koblížcích si pochutnali i naši starší kamarádi Motýlci, kterým velmi chutnaly. Děkujeme naší hodné paní Kuchařce Pavlínce za pomoc a už nyní se těšíme na další dobrůtky, do kterých se brzy pustíme.

Milana Sahánková, Dis.


Divadelní představení "Čert a Káča"

Ve čtvrtek, dne 17. 2. 2022 jsme navštívili naše kamarády v Mateřské škole Hasičská, kam zavítal pan Peřina se svým kouzelným představením "Čert a Káča". Pohádku o neposedné Káče a vykutáleném čertovi děti poznaly. Divadlo se dětem velmi líbilo, vyprávění pana Peřiny bylo velmi poutavé, loutky jako živé a doprovodné efekty nadmíru pozoruhodné. Děkujeme kamarádům z MŠ II. za pozvání a budeme se těšit na další krásné a vtipné divadlo.

Milana Sahánková, DiS.


Lyžařský výcvik SkiLenka Vrchlabí

Ihned v prvním týdnu měsíce ledna 2022 se přihlášené děti z naší mateřské školy zúčastnily lyžařského kurzu ve Vrchlabí na Kněžickém vrchu. Letos nás opět přivítali instruktoři ze Skiareálu Skilenka Vrchlabí, kam jezdíme pravidelně (pokud nám to naše sportování nepřekazí Covid, jako v loňském roce). Do stopy nastoupilo celkem 15 dětí. Počasí nám zpočátku moc nepřálo a tak se děti mohly radovat z pohybu pouze tři dny v prvním lednovém týdnu. Ale i z těch málo dnů, kdy se děti seznamovaly s lyžemi a technikou sjezdového lyžování, měly obrovskou radost a ta má skvělou vlastnost! Je přenosná ... bylo nám tedy potěšením sledovat nadšení dětí a v pátek i jejich rodičů a prarodičů. Děkujeme vám všem za toleranci, ochotu pomoci a přístup, také za trochu toho sněhu, který dovolil dětem alespoň chvíli si užít zimních radovánek.Vánoční nadílka v MŠ

V pátek, 19. 12. 2021, čekalo na děti z oddělení Housenek i Motýlků velké překvapení. Ráno, když jsme se sešli ve školce, jsme se jako vždy společně přivítali, protáhli jsme se a řádně nasvačili. Po té jsme uslyšeli zvoneček. Šli jsme se podívat odkud zvoní a našli jsme u Housenek svítící stromeček, pod kterým byla spousta dárků. Moc děkujeme rodičům za pomoc Ježíškovi a přejeme všem krásné Vánoce prožité ve zdraví se svými nejbližšími.

Za kolektiv MŠ, Milana Sahánková, DiS.


Výšlap ke krmelci

Všude bílo...sníh...zaječí stopy...zvuky přírody...další stopy zvířat...KRMELEC! To byl náš plán na středeční předvánoční den, 15. 12. 2021, a k tomu krásný zimní výšlap.

Tak jako každý rok i letos, se všechny naše Housenky a Motýlci vydali dát nadílku zvířátkům do krmelce nad Mravenčí Stezkou. Po cestě jsme pozorovali krásnou zimní přírodu a stopy zvěře ve sněhu. U krmelce jsme opatrně vysypali suché tvrdé pečivo, mrkvičku, jablíčka a kaštánky do krmelce a tiše popřáli sobě i zvířatům krásné Vánoce.

Děkujeme všem, kteří zvířátkům donesli "dobrůtky".

Za kolektiv MŠ Milana Sahánková, DiS.


Adventní čas v MŠ 

Z oblohy padají sněhové vločky a všichni se pomalu chystáme na Vánoce. A jak tráví adventní čas v MŠ malé Housenečky? V pondělí 6.1 2. nás navštívil sám Mikuláš se svou družinou. Ve středu 8. 12. nám bylo umožněno navštívit každoroční výstavu betlémů ve Františkánském klášteře. Spolu s dětmi jsme tak mohli obdivovat precizní práci odvedenou při výrobě betlémů, ale děti se taktéž seznámily s trochu jinými ozdobičkami na vánočních stromečcích, než na které jsou zvyklé ze svých domovů. Moc se nám líbily ozdobičky z perníčků, vosku, ale i kukuřice. Děti si pak ve čtvrtek při poslechu koled s velkou chutí ozdobily svůj "třídní" stromeček. Při zdobení byly všechny děti velmi šikovné a radost v jejich očích je tou největší odměnou :) 

Mgr. K. Kobrová 


ČERTOVINY, ANEB KDYŽ SE ČERTI ŽENILI...

V adventním čase, v den, kdy se slaví Sv. Mikuláš a večer můžeme potkat venku čerty, si děti v naší školce užívaly Čertoviny. Převlékly se do masek čertíků, andílků a celé dopoledne si dováděly ve školkovém peklíčku.

Dopoledne plné čertovin se nám všem velmi líbilo a proč by taky ne. Vždyť jsme mohli dělat vše, co se normálně nesmí.

Házeli jsme andělské koule po čertíkovi Bumbáci, klouzali jsme se z andělského nebe rovnou do pekla a také jsme plnili spoustu pekelných úkolů. Po celé dopoledne děti provázely bytosti, které velmi dobře znaly, sám Sv. Mikuláš, dva čerti a anděl.

Děkujeme všem maminkám za krásné masky pro děti a DDM za zapůjčení kostýmů pro p. učitelky

Milana Sahánková,DiS


VESMÍR A PODMOŘSKÝ SVĚT V MŠ 

Dnes v dopoledních hodinách se naši Motýlci mohli podívat do Vesmíru a naše Housenky prozkoumat podmořský svět. A jak je to možné? Naši školku totiž navštívil pracovník Planetária Benetronas s dvěma krásnými videoprojekcemi. Motýlkové se proměnili v kosmonauty ve vesmíru a zjistili tak, kolik a jakých planet nás obklopuje. Housenky se zase díky dvěma malým průvodcům (rybkám) mohly seznámit s živočichy a rostlinami pod vodní hladinou a na chvíli se stát součástí života pod mořem. Velmi děkujeme za zprostředkování nového zážitku. 

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka K. Kobrová 


ZAMYKÁNÍ LESA S JEŽEČKEM JAROUŠKEM

"Zamykám, zamykám les, aby tam nikdo nevlez..." Tak začíná kouzelné zaklínadlo, kterým končí náš projektový den uzamčení přírody před zimou, které každoročně s dětmi na podzim uskutečňujeme. A co bylo hlavním tématem našeho dopoledne? Podzimní ježkování a objevování nových znalostí o ježkovi Jarouškovi. Ale ještě před tím než jsme se pustili do odříkávání zaklínadla a lesu popřáli dobrou zimu, poznávali jsme jakou potravu má ježek rád a nyní už víme, že to jablíčko není . Vyrobili jsme si ježečky z jablíček, poslouchali jsme ticho v lese a připínali kolíčky ježečkovi Jarouškovi místo bodlinek, což nás moc bavilo. V lese jsme vše po sobě uklidili, hezky se rozloučili se zvířátky a zamkli jsme les klíči, které jsme si všichni museli najít. Nakonec jsme lesu popřáli krásné sny a potichoučku odešli, aby jsme se na jaře zase mohli vrátit za dalším lesním dobrodružstvím.

Za MŠ A. Dvořáka Milana Sahánková, DiS.


♥ LASKAVOST PLODÍ LASKAVOST ♥

Letos, již po třetí, jsme se s láskou a nadšením zapojili do krásného celorepublikového projektu Laskavec 2021. Den Laskavosti je tradičně stanoven na 13. 11., v letošním roce to byla právě sobota, pro vykonání dobrého skutku.

Po konzultaci a na doporučení Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, jsme se společně pokusili pomoci nově vzniklé Záchranné stanici pro zraněné a handicapované živočichy, JARO JAROMĚŘ.

Ti naši pomoc, po vzájemné domluvě s panem předsedou Davidem Čípem uvítali, a to v zakoupení krmiva pro zvířata, o která se starají a opětovně se je snaží vypustit do přírody.

Veškeré nasbírané krmivo, dle seznamu pana Čípa, bylo na Den Laskavosti, 13. 11. 2021 předáno do Záchranné stanice Jaro Jaroměř.

Touto cestou bych chtěla za celou Mateřskou školu A. Dvořáka Hostinné, poděkovat všem rodičům, kteří tuto laskavost podpořili. Krmiva se nasbíralo opravdu mnoho a o to byla radost ještě větší.

♥ DĚKUJEME ZA VAŠI LASKAVOST ♥

Za kolektiv MŠ Milana Sahánková, DiS.


VÝLET NA HALLOWEENSKOU STEZKU DO RUDNÍKU

Hurá, jedeme na výlet! Konečně se naše malé Housenky dočkaly. V plánu bylo si projít Hadí stezku v Rudníku, kde byly nainstalovány halloweenské dýně a strašidla.

Co nás tam všechno čekalo? Velký výšlap na Hadí stezku, klikatá cestička lesem, vydlabané dýně všech tvarů a pohádkových bytostí, spousta lesních překvapení a zákoutí. Na samém vrcholu sladká dobrota od maminky z batůžku, na které jsme si všichni pochutnali v roubence na konci stezky. Než nás autobus odvezl zpět do Hostinného, stihli jsme si pohrát na místním obecním hřišti v Rudníku, kde se nám velmi líbilo.

Všechny malé Housenky si zaslouží velkou pochvalu, nožičky všem šlapaly rychle a jejich nadšení bylo tou největší odměnou.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Milana Sahánková, DiS


HALLOWEENSKÁ STEZKA ZA SVĚTÝLKEM S ČARODĚJNICÍ ELVÍROU

Bojíte se rádi? Jste odvážní? Máte pro strach uděláno? Pokud ano, tak právě pro vás byl podvečer ve středu 27. října 2021 tím správným časem, kdy přijít k nám, na zahradu Mateřské školy A. Dvořáka. Poslední říjnová noc je totiž podle starých Keltů nocí strašidel, duchů a vydlabaných dýní a my jsme se společně s rodiči, prarodiči, sourozenci a kamarády sešli v maskách a kostýmech, abychom si letošní Halloween pořádně užili. A že nás letos byla zase hromada!! Ihned u vstupu na naše hosty čekalo první stanoviště s prvním úkolem a kartičkami pro děti, po kterých se jenom zaprášilo! Úderem 17. hodiny jsme se statečně vydali na stezku odvahy. Ta byla lemovaná rozsvícenými lucerničkami a vedla místním Městským parkem, kde to každou chvíli divně praskalo a kvílelo. A co teprve stanoviště s úkoly, které musely děti zvládnout, aby se mohly dostat k dalšímu stanovišti. Za jejich překonání nám strašidla vždy vybarvila jeden dílek na hrací kartičce, kterou si každý nosil už od startu s sebou. Po splnění všech deseti strašidelných úkolů, výměnou za vyplněnou hrací kartičku, si mohl každý vybrat sladkou odměnu, Halloweenské překvapení a diplom za splnění stezky.

Ráda bych touto cestou poděkovala celému kolektivu MŠ A. Dvořáka za přípravu akce, rodičům za hojnou účast a přípravu dětí, které přišly v krásných maskách, kostýmech. Zkrátka vůbec nikdo neodešel s prázdnou a tak to má přece při správném Halloweenu být!! Děkujeme všem našim dětem, rodičům i hostům za to, že se s námi přišli pobavit v tak velikém počtu a moc se těšíme zase za rok....!!!

Za kolektiv MŠ Milana Sahánková, DiS.


Projekt "Dráčkování" v MŠ

Ve středu 20. 10. 2021 se naše zahrada mateřské školy proměnila v "Dračí školku". Uspořádali jsme v odpoledních hodinách společnou akci "Dráčkování" pro rodiče a děti. Rodiče byli o celé akci informováni prostřednictvím nástěnek v MŠ, uzavřené Facebookové skupině, také osobním sdělením přímo v MŠ. Rodiče byli pozváni na 15.00 hodinu na zahradu MŠ, kde si mohli společně s dítětem vyrobit jakéhokoliv dráčka z připravených materiálů.

Záměrem tohoto projektu bylo netradičním způsobem rozvíjet a prohlubovat spolupráci s rodinou, a tím přirozeně obohacovat vzájemnou komunikaci mezi rodičem, dítětem a mateřskou školou. Mohu říci, že nasazení dětí a rodičů při výrobě originálních draků bylo vysoké a konečné výsledky jejich společné práce byly obdivuhodné a pro nás pedagogy velmi inspirativní. Všechny dráčky si děti mohly vzít domů a těšit z výrobků.

Akce se nám vydařila, i díky krásnému teplému počasí, sblížila nejen děti a rodiče při společné činnosti, ale prohloubila i spolupráci mateřské školy s rodinou.

Za kolektiv MŠ Milana Sahánková, DiS.


Sportování u Housenek 

Úterní dopoledne se stalo pravidelným časem pro sportování našich nejmenších v Městské sportovní hale. Děti během první návštěvy musely překonat ostych z velkých a neznámých prostor. Což však zvládly všechny děti na jedničku a nyní už se na cvičení těší a aktivně se do činností zapojují. Děti si tak již mohly vyzkoušet svoji obratnost při "opičí dráze", svoji orientaci v labyrintu, ale také svoji rychlost při různých hrách. Taktéž spolupráce a povzbuzování mezi dětmi při různých skupinových aktivitách je neoddělitelnou součástí. Tímto také děkujeme pracovníkům Městské sportovní haly za příjemnou atmosféru a za zapůjčení veškerého vybavení. 

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka Mgr. K. Kobrová 


Ve středu 15. září se část našich dětí vydala za Orinkou. Na "Rekondiční jízdu" na koni se děti velmi těšily, a jaksepatří si ji užily. Velmi děkujeme paní Stránské a hlavně Orince, která nás všechny povozila.

p.uč. Marta Imlaufová 


Nezahálíme se Zahálkou

Mateřská škola A. Dvořáka děkuje za organizování cvičení pro děti . Projekt podporující sportovní aktivitu dětí podporuje Fotbalová asociace České republiky a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Dne 8. září 2021 se naše děti poprvé rozběhly po tělocvičně pod vedením pana Aleše Zahálky, a tak bylo cvičení "Nezahálíme se Zahálkou" zahájeno. Děti se s nadšením zapojily a při cvičení se jaksepatří vydováděly.

p.uč. Marta Imlaufová 


Hravá dopoledne 

Tento školní rok byla pro naše Motýlky i Housenky připravena dvě hravá, adaptační dopoledne, stejně jako tomu bylo v roce minulém. První adaptační dopoledne proběhlo 3. 9. 2021 v městském parku a za jeho přípravu velmi děkujeme pracovníkům ZUŠ Hostinné. Děti společně se zvířátky přemohly zlé loupežníky a zachránily zvířátkům jejich statek. Druhé hravé dopoledne s názvem "Hrajeme si se zvířátky" proběhlo dne 9. 9. 2021 na naší školkové zahradě. Děti byly velmi šikovné a za splnění všech úkolů je čekala odměna v podobě motýlkového lízátka. 

Mgr. Kristýna Kobrová


První dny v mateřské škole

První dny v mateřské škole po prázdninách jsou za námi. A jak probíhaly? Třída Housenek i Motýlků měla svůj program her a společného povídání, seznamování se s třídními pravidly a dnes důležitými hygienickými opatřeními. Zatímco si většina dětí sdělovala zážitky z léta, společně si hrála a těšila se ze hry, tak naše malé ,,housenky" stále prožívají tzv. adaptační období. Reakce na nové prostředí se lišila, každé dítě vyžaduje jiný přístup. Některé potřebuje pomazlit, jiné jenom samo pozorovat, dalšímu je nutné dát možnost se vyplakat. Věříme, že toto období už je za námi a že si již děti zvykly na prostředí školky a s novými kamarády i paní učitelkami jsou rády. Ujistěte dítě, že to zvládne a že mu věříte. Dítě musí mít k mateřské škole kladný vztah, z tohoto důvodu nikdy mateřskou školou nestrašíme.

Prosím, komunikujte s paní učitelkou, možná se dozvíte, že když po nervy drásající scéně odejdete, Vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

Vy, jako rodiče, znáte své dítě ze všech nejlépe, a proto je jen na Vás, abyste zvážili, jak ho nejlépe připravit na tuto velkou životní změnu. My dětem připravíme ty nejlepší podmínky, projekty a akce, aby se v naší školce Vaše děti cítily bezpečně a dobře.

Přejeme Vám krásný školní rok a těšíme se na vzájemnou spolupráci a společné zážitky.

Za kolektiv MŠ A. Dvořáka M. Sahánková, DiS.


Zakončení školního roku u Motýlků 

Zakončení školního roku proběhlo v duchu "akcí". Jednou z tradičních akcí byla závěrečná besídka spojená se slavnostním "vyřazováním" předškoláků. Bohužel musela besídka proběhnout bez přítomnosti rodičů, i přesto se děti velmi snažily a zaslouží si velkou pochvalu. Pro předškoláky byla besídka o to slavnostnější, jelikož dostali školácké šerpy a dárky. Pro rodiče bylo z této akce připraveno DVD. Další akcí pro předškoláky byl výlet na Hájemství. Bohužel této akci nepřálo počasí, i přes bouřku a tudíž stísněnější prostory venkovního altánu, však děti zvládly splnit všechny úkoly, které pro ně byly připraveny. Poslední akcí letošního školního roku byla Kouzelná noc s překvapením. Všichni předškoláčci se velmi těšili, někteří se snažili skrývat jistě oprávněnou nervozitu. Však pro některé to byla první noc bez rodičů. Nervozita však opadla, když děti zjistily, že cílem naší šipkované je bazén. A překvapení, když objevily ve svých batůžkách plavky, nebralo konce :-). Po návratu do školky čekalo na děti další překvapení v podobě pizzy a rautu z dobrůtek od maminek. Samozřejmě nesměla chybět ani školková stezka odvahy a pohádky na dobrou noc. Myslím, že pro mnohé to byla opravdu noc kouzelná :-) A nyní už nezbývá než se těšit na nový školní rok 2021/2022, spousty nových zážitků a kamarádů. Mgr. Kristýna Kobrová


Výlet na hrad a zámek Staré hrady 

Čtvrtek 27.5. byl dnem plánovaného výletu za čarodějem Archibaldem I. na hrad a zámek Staré hrady u Jičína. Již od pondělí jsme si ve školce četli příběhy z pohádkové knížky čaroděje Archibalda I., takže děti věděly, na jaké pohádkové bytosti se mohou těšit. A opravdu je v pohádkovém sklepení čekal obr Zelijáš se svojí obří ženou Knedlindou a synkem Přejedlínkem, drak Třífrňák s dračí rodinou, vodnický král Škebla a mnozí další. Děti se nezalekly ani pravého starohradského pekla :-) Pro mnohé byla velkým zážitkem i samotná cesta autobusem. Počasí nám také přálo a děti se z výletu vrátily do školky nadšené. 

Mgr. Kristýna Kobrová


GEOCACHING aneb "kešky" naší školky

Ať už znáte geocaching nebo ještě ne, vězte, že není lepší aktivity na akci s dětmi! Stačí vám jen správné místo, nápad a skvělá aktivita je na světě a bude rázem proměněna v hledání tajemného pokladu a úžasným zážitkem.

Ve středu dne 26.5.2021 jsme pro děti připravili v okolí mateřské školy výpravu na motivy Krkonošských pohádek s hledáním kešek. Děti byly rozděleny do několika skupin a každá skupina se učila orientovat v mapě, podle které měly děti dojít k cíli, hlavní kešce. Během výpravy měly děti najít celkem 10 ukrytých kešek, podepsat se, poznat, co je v kešce a splnit tajný úkol. Všechny úkoly připravil sám velký Krakonoš se svými pomocníky Kubou, Anče, Hajným a Trautenberkem.

Všechny skupinky se s geocachingem vypořádaly skvěle a jedenáctou hlavní kešku našli zcela všichni. Odměnou jim byly české buchty upečené Ančou a mošt z Krakonošova jablečného sadu. Nakonec nám Krakonoš slíbil, že na naši školku bude dávat pozor a našel si v naší školce své místo.


Čarodějnický rej v MŠ 

Poslední dubnový týden nám epidemiologická situace umožnila opětovné setkání všech dětí v MŠ. A nebyl to týden ledajaký - byl to týden plný čar a magie, týden čarodějný. Už od pondělí se děti pilně připravovaly na čtvrteční výšlap za čarodějnicí Agátou, sbíraly ingredience do čarodějného lektvaru, plnily pracovní listy, malovaly čarodějnice... Ve čtvrtek ráno se ve třídách začali scházet malí čarodějové a malé čarodějky :-) Všem to velmi slušelo a společně si užili módní přehlídku i čarodějnou diskotéku. Poté už byl čas vyrazit na kouzelnou cestu plnou her a úkolů. Jelikož děti vše bez problémů zvládly, za odměnu mohly s čarodějnicí Agátou vykouzlit lektvar mládí :-) Všechny děti si čarodějné dopoledne užily. A možná k tomu přispěl i sladký poklad schovaný na školní zahradě :) 

Mgr. Kristýna Kobrová


Den Země 2021

Projektový Den Země aneb "Odemykání lesa se skřítkem Jarníčkem". Jarní sluníčko zlákalo naše "Housenky" i "Motýlky" do přírody. Cílem cesty byl prostor u houpaček na "Mravenčí stezce". Děti cestou plnily připravené úkoly, které ověřily, nebo rozvíjely znalosti dětí o přírodě. Poznávali jsme zvířátka, rostliny, připomněli jsme si také, jak se v přírodě chovat. Procvičili jsme si, jak se třídí odpadky. Odměnou pro všechny bylo hledání pokladu a samozřejmě dobrůtka. Těšíme se na další společně aktivity.                                            Zapsala: Marta Imlaufová 


ÚNOR U "HOUSENEK"

Měsíc únor přes všechna opatření proběhl i u nás ve veselém duchu. Hlavním tématem byl "Karneval" a "Masopust". I naše nejmenší "Housenky" tvořily masky a výzdobu pro zkrášlení třídy. Ukázalo se, že i malí dokážou veliké věci - šikovné ručičky tvořily malováním, stříháním, lepením a modelováním. Veliké pokroky jsou znatelné v oblasti sebeobsluhy - samostatnost při oblékání, uklízení hraček a především v hygieně (mytí rukou). Nejraději si společně zpíváme a říkáme říkadla a básničky. Únor nám připravil i vhodné podmínky pro zimní radovánky, tak jsme se krásně vydováděli při bobování a sáňkování. Zimu jsme si plně užili a již se těšíme na jaro.

Zdraví Vás "Housenky"

zapsala : Marta Imlaufová 


Zimní olympijské hry v MŠ 

Měsíc leden se nám ukázal ve své zimní kráse. Toho jsme využili a uspořádali v MŠ pro děti "Zimní olympijské hry". Ve třídě jsme se zdokonalili v teoretických znalostech zimních sportů, vyrobili jsme olympijskou pochodeň, namalovali olympijské kruhy a olympijskou vlajku. Na školní zahradě jsme poté mohli vyzkoušet různé zimní sporty. Samozřejmě upravené pro věkovou skupinu školkových dětí :-). Mezi naše olympijské disciplíny patřil např. sjezd na bobu, hod sněhovou koulí na cíl, stavba sněhuláka, ale také stavba sněhové housenky :-). Děti si celý týden velmi užily. 

Mgr. Kristýna Kobrová


Symbolický průvod malých králů

Po vánočních svátcích jsme se 4. 1. 2021 opět sešli ve školce a s chutí se pustili do práce. Tentokrát na nás čekalo téma "Tři králové". Děti se již od pondělí, za doprovodu hudebních nástrojů, učily zpívat písničku "My tři králové", recitovat básničky "Na tři krále" a "Byl jeden král". V neposlední řadě si děti tvořily a zdobily své královské koruny, ze kterých měly velikou radost. Současná situace nám, bohužel, nedovolila jít průvodem po městě. Tím jsme si však náladu zkazit nenechali a děti si s korunami na hlavách zazpívaly alespoň na zahradě školky.

Mgr. Kristýna Kobrová


Návštěva výstavy betlémů 

Dne 15. 12. se děti z oddělení Motýlků i Housenek vydaly na návštěvu do městského muzea ve františkánském klášteře, kde mohly shlédnout krásnou výstavu betlémů. V každém z betlémů děti samozřejmě hledaly především Ježíška, na kterého se už velice těší. K vidění byly také ozdobené vánoční stromky tak, jak je zdobili lidé kdysi, např. ozdoby z perníčků, ze sušeného ovoce, nebo ozdoby háčkované. Děti také zaujala stálá expozice, jako dobový nábytek, či zbraně. Tímto děkujeme za příjemný zážitek. 

Mgr. Kristýna Kobrová 


Čertoviny v MŠ 

Dne 3. 12. 2020 proběhla v naší MŠ akce s názvem "Čertoviny". Děti se na tuto akci velmi těšily. Již ráno se v šatně převlékly do svých kostýmů a plni očekávání se vydaly do tříd. Ve třídách již na děti čekal Mikuláš. Také samozřejmě nesměl chybět čert a anděl. Děti byly z čerta a jeho knihy hříchů nejprve nesmělé, ale brzy zjistily, že se ho nemusí bát a tak i v oddělení mladších dětí vše proběhlo bez slziček :) Poté se děti po skupinkách vydaly po školce, kde pro ně byly připraveny úkoly, jako třeba skákání v pytli, vybarvování čerta, obouvání čertovských kopyt a mnohé další. Největší úspěch ale měla čertovská skluzavka, na které děti mohly sjet celé schodiště. Samozřejmě pod dohledem :-) Děti si celé dopoledne užily a školkou se nesl dětský smích a radost. 

Mgr. Kristýna Kobrová


Kouzelník Reno 

Dopoledne 19.11. navštívil naši školku kouzelník Reno. Děti se na jeho návštěvu velmi těšily a již od rána se ptaly, kdy že to ten kouzelník přijde :-) A opravdu se bylo na co těšit. Kouzelník Reno představil dětem svět kouzel, čar a magie. Děti nadšeně tleskaly a taktéž se aktivně zapojovaly. Kouzelník předváděl kouzla, nad kterými i paním učitelkám zůstával rozum stát :-) A živý králík byl pro děti tou pověstnou "třešničkou na dortu". Velmi děkujeme za skvělý zážitek! 

Mgr. Kristýna Kobrová


Projektový den s Houbovým mužíčkem

Týdenní téma "O lese" bylo dnes dopoledne zakončeno návštěvou Houbového mužíčka. Děti se na jeho návštěvu velmi těšily a s nadšením se pustily do plnění úkolů, které jim Houbový mužíček připravil. Musely například najít tečky popletené muchomůrce, rozdělit a pojmenovat přírodniny, které se pomíchaly, zvládnout překonat pavučinu nebo složit puzzle... Odměnou za splnění úkolu nebyl pouze dobrý pocit, ale také malá dobrůtka.


Projekt Laskavec 2020

Listopad je měsícem laskavosti a proto jsme se i ve školce rozhodli uspořádat sbírku a podpořit někoho v okolí. V loňském roce jsme vezli oblečení a hračky do Dětského domova ve Dvoře Králové. Letos jsme se rozhodli podpořit čtyřnohé kamarády, pejsky a kočičky, v útulku v Trutnově. Děti se svými rodiči nosily celý týden do školky pro pejsky dobrůtky, konzervy, granule, hračky,... A dnes bylo opravdu co odvážet :-) Velmi Vám všem za Vaši laskavost DĚKUJEME a děkují Vám i zvířátka. Bez Vás by to nešlo, díky :-)


Zamykání lesa 

Dnešního dopoledne, 11. listopadu se obě oddělení dětí, Motýlci i Housenky, vydaly na Mravenčí stezku "K dubu", kde skřítkům Barvínkovi a Spadlístkovi pomohly zamknout les na zimu. V průběhu příběhu o skřítcích na děti čekaly úkoly, jako např. chůze lesem se zavázanýma očima, sbírání lístků dle barvy, nebo hledání ježečků v listí,... Všechny děti se krásně zapojily a dopoledne v přírodě si užily. Za odměnu si všechny děti odnesly malovaný kamínek, z kterého měly velkou radost. 

Mgr. Kristýna Kobrová  


Návštěva v DDM

V pátek 18.9. jsme se s dětmi vypravili na návštěvu místního DDM, kde byl pro děti připraven program. Děti si za doprovodu kytary zazpívaly lidové písničky, zatančily si na dětské písničky od M. Růžičkové a v neposlední řadě zvládly překonat "opičí dráhu". Děti se tak formou hry seznámily s nabídkou kroužků a dopoledne si moc užily. Velké poděkování patří pracovnicím DDM za zprostředkování skvělého zážitku. 

Mgr. Kristýna Kobrová 


První lekce sportovní školičky 

Na dnešní den se děti velmi těšily. Dnešek byl totiž dnem zahájení sportovní školičky, která má ve školkách v Hostinném již svoji tradici. Děti bez problému zvládly přechod do tělocvičny v rouškách a po uvítání s trenéry již nic nestálo v cestě samotnému sportování. Po rozcvičce byly děti rozděleni do dvou skupin. Pro jednu skupinu byla připravena "opičí dráha", druhá skupina si zatím mohla vyzkoušet svoji zručnost při práci s míčem. Po krátké přestávce, při které se děti osvěžily, se skupiny na stanovištích vyměnily. Na konci lekce zaznělo celou tělocvičnou sborové "Ahoj" a děti spokojené a vysportované odešly zpět do své školky. 

Mgr. Kristýna Kobrová  


První rekondiční jízda na koni 

Dne 10.9. jsme s polovinou přihlášených dětí poprvé navštívili místní jezdecký oddíl paní Stránské v Hostinném, která nás přivítala s kobylkou Orinkou. Děti se na první jízdu na Orince velmi těšily. Pro některé děti to byla vůbec první zkušenost s jízdou na koni. Proto musely překonat i ostych z takto velkého zvířete, který je naprosto přirozený. Všechny děti však svou první jízdu zvládly skvěle a již nyní se těší na další. A nám nezbývá než doufat, že počasí nám bude "přát" co možná nejdéle. 

Mgr. Kristýna Kobrová 


V pátek 4. září se i přes nepřízeň počasí naše děti vypravily za pohádkou "O kohoutkovi a slepičce". Akce byla pořádána DDM a ZUŠ Hostinné. Děti se spontánně zapojily do role zachraňující slepičky a kohoutka společnými silami zachránily.                                                    Marta Imlaufová 


Projekt "Zoubek" 

Dne 8.9. se v naší školce uskutečnil projekt "Zoubek". Školku navštívili dentální preventisté pro Královéhradecký kraj ze společnosti Curaprox a dětem povyprávěli o správném čištění zoubků a také proč je čištění důležité a nemělo by se zanedbávat. Nechyběla názorná ukázka na "velkém zoubku". Také si děti pomocí svých kartáčků, které mají ve školce, ihned správné čištění zoubků vyzkoušely. Velmi děkujeme za přínosné dopoledne a budeme se těšit na další podobnou akci. Mgr. Kristýna Kobrová 


Zahájení nového školního roku se neslo v duchu pohádky "O kohoutkovi a slepičce". Pro obě oddělení - starších dětí Motýlků i mladších dětí Housenek - bylo na školní zahradě připraveno hravé dopoledne plné her a soutěží. Děti například zdolaly cestu plnou překážek, zvládly donést slepičce zrníčka, zasoutěžily si v chytání "vajíček" do košíčků a mnohé další. Také si z pohádky odnesly ponaučení. A za splnění všech úkolů čekala na děti sladká odměna. Tímto můžeme považovat školní rok 2020/2021 za zahájený a přáním nás všech je, aby takových pohodových, soutěžních dnů bylo v tomto školním roce co nejvíce.

Mgr. Kristýna Kobrová